Předčištění odpadních vod
Kanalizace slouží výhradně pro odvádění odpadních vod a je nepřípustné, aby do tohoto systému byly odváděny odpady, např. rozmělněný kuchyňský odpad. Tyto odpady podléhají režimu zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech a dle vyhlášky č. 381/2001 Sb. je kompostovatelný kuchyňský odpad zařazen do kategorie komunálního odpadu a je veden jako biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven“. Jedná se tedy o odpad a jako s takovým s ním musí být nakládáno. Přítomnost potravinového odpadu a zbytků jídel v kanalizaci je v neposlední řadě obrovským a zejména snadným zdrojem potravy pro hlodavce. Používání drtičů je možné, vnitřní kanalizace z objektu však musí být připojena na kanalizaci pro veřejnou potřebu přes odlučovací zařízení, na kterém se zachytí odpady, které do sítě nepatří. Zachycené látky se pak zpracovávají jako odpady dle jejich typu. Použité oleje z fritovacích lázní z kuchyňských a restauračních provozů nesmí být vylévány do kanalizace. Musí být likvidovány odbornou firmou na základě platné smlouvy. Platnou smlouvu k likvidaci olejů a doklady o této likvidaci by měl být schopen provozovatel kuchyňských a restauračních nebo podobných provozů na požádání oprávněným zaměstnancům provozovatele předložit.
Stavby a zařízení, kde vznikají odpadní nebo jiné vody, které přesahují před vstupem do veřejné kanalizace určenou míru znečištění přípustnou kanalizačním řádem, je odběratel povinen před vstupem do kanalizace předčišťovat – především všechny nemovitosti, kde vznikají a nebo se předpokládá, že by mohly vznikat a být vypouštěny do veřejné kanalizace odpadní vody s obsahem ropných látek, tuků apod. (EL a C10-C40), musí být vybaveny vhodným předčistícm zařízením - lapolem jako ochranou kanalizační sítě (odlučovačem lehkých kapalin nebo lapákem tuku apod. - toto týká se především stravovacích a potravinářských provozů, kde při výrobě nebo zpracování vznikají odpadní vody s obsahem extrahovatelných látek, větších parkovacích ploch, služeb v dopravě apod.). U provozů, kde vznikají, budou vznikat nebo se předpokládá, že by mohly vznikat technologické odpadní vody (TOV), které přesahují nebo by mohly přesahovat míru znečištění přípustnou kanalizačním řádem, je třeba, aby producent těchto TOV sledoval kvalitu vypouštěných vod. Rozsah včetně kontrolovaných ukazatelů, četnost kontrol, typ odebíraných vzorků a další náležitosti jako např. délku zkušebně sledovaného období, které bude vyhodnoceno, a stanovení potřeby případného dalšího sledování bude stanovena ve Smlouvě o dodávce vody a odvádění odpadních vod a projednána s vodoprávním úřadem.
V podmínkách vypouštění předčištěných odpadních vod bude stanoveno:
Krátkodobé, časově omezené vypouštění odpadních vod s vyšším znečištěním než určují limity je možné povolit pouze ve výjimečných případech na nezbytně nutnou dobu, např. při haváriích zařízení, nezbytných rekonstrukcích, úpravách technologického zařízení nebo v jiných výjimečných případech. Toto povolení musí být předem projednáno s provozovatelem kanalizace, provozovatelem ČOV a vodoprávním úřadem.
Kanalizací mohou být odváděny odpadní vody jen v limitech znečištění a v množství stanoveném v kanalizačním řádu a ve smlouvě o odvádění odpadních vod. Odběratel je povinen v místě a rozsahu stanoveném kanalizačním řádem kontrolovat míru znečištění vypouštěných odpadních vod do kanalizace.
Odběratel, který vypouští do kanalizace odpadní vody s obsahem zvlášť nebezpečných látek (příloha č. 1 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, v pl. zn.) je povinen v souladu s povolením vodoprávního úřadu měřit míru znečištění a objem odpadních vod a množství zvlášť nebezpečných látek vypouštěných do kanalizace, vést o nich evidenci a výsledky měření předávat vodoprávnímu úřadu, který povolení vydal.
V případě, že je kanalizace ukončena čistírnou odpadních vod, není dovoleno vypouštět do této kanalizace odpadní vody přes septiky a čistírny odpadních vod, pokud se nejedná o čistírny odpadních vod k odstranění znečištění, které převyšuje limity znečištění uvedené kanalizačním řádem.
Vývoz kalů z domovních ČOV, odpadních vod z jímek a septiků fekálními vozy a jejich následné vypouštění do kanalizační sítě není dovoleno. Tento zvláštní druh druh likvidace odpadních vod je povolen pouze na ČOV a to dle podmínek, pravidel a cen odsouhlasených vlastníkem kanalizace.